Ipari Park média megjelenése
2016-11-07
 Építkezés, fejlesztés, bővítés - A város egyik legnagyobb munkáltatója az ipari park - írta: CK

http://www.hirtukor.hu/kepek/print_icon.gif

2016-10-28 - Akik ritkán járnak a vasúti átjárón túl, meglepődhetnek a látványon: az elmúlt másfél évtizedben valóságos várossá nőtte ki magát a százhalombattai ipari park. Az egykori BIP neve Batta Tudományos és Technológiai Parkra változott, és 1300-1400 összmunkavállalói létszámával a város egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb foglalkoztatójának számít.

Az ipari-gazdasági központban sosem áll meg az élet. Nyáron több millió forintos beruházást hajtott végre a működtető SZÁKOM Kft., mivel a nagy esőzések mintegy 3,6 kilométernyi esővízelvezető árok és folyóka felújítását tették szükségessé.
Ennél azonban jóval nagyobb beruházások is zajlanak a parkban. A részletekről Varga Imre, a SZÁKOM munkatársa tájékoztatott. A fejlesztéseket három fő irányba lehet sorolni. Az egyik az extenzív bővítés az újabb, úgynevezett északi bővítési területen, amelynek mintegy 60 százalékát értékesítették eddig. Itt több közelmúltban betelepült cég építkezik.


Folyik az új telephely kivitelezése a digitális adattárolással foglalkozó ezTrade Kft-nél, a szivattyúk és más ipari berendezések forgalmazásával, összeszerelésével és javításával foglalkozó G.I.T.A. 3 elnevezésű családi vállalkozásnál, egy japán multinacionális cégnél, amely jövőre tervezi az indulást, és megkezdődött a termelés a Trend Papírnál, amely egészségügyi papír kiszerelésével és kereskedelmével foglalkozik.


Legalább ekkora volumenű beruházások zajlanak az ipari park legrégebben átadott és egyben legnagyobb területén. Egyebek mellett új szociális blokkot épít az egyik legkorábban betelepült Toyo Seat, amely mára jelentősen, közel 250 főre növelte alkalmazotti létszámát, és raktárkapacitását bővíti a Bohács Barkács. A park egyik legdinamikusabban fejlődő cége a Hőtechnika Kft., amely néhány év alatt megduplázta telephelye alapterületét, csarnokfelületét és munkavállalóinak számát is nagy arányban növelte.


A fejlődés harmadik iránya a technológiai innováció. A BIP mintegy fél éve birtokolja a tudományos technológiai park címet, amelyet hét másik hazai ipari parkkal együtt a Nemzetgazdasági Minisztérium által kiírt pályázaton nyert el. A részvétel feltétele az volt, hogy jöjjön létre együttműködés a parkban működő cég(ek), a park üzemeltetője és valamely felsőoktatási intézmény között. A cél pedig az új technológiák hasznosítása mellett a jól képzett szakemberek termelésbe csábítása. A vállalkozások közül többek között az ezTrade, az Ostorházi Bevonattechnika és a LEMAL Kft. csatlakozott az együttműködéshez, de ha – várhatóan a jövő évtől – állami támogatást is le lehet majd hívni a közös projektekhez, még több cég bekapcsolódására lehet számítani. Felsőoktatási partnerként a Miskolci Egyetem és a Dunaújvárosi Főiskola társult az együttműködéshez. Előbbi például új bevonattechnológiák előállításán dolgozik az Ostorházi Kft-vel.


A battai ipari parkban működő cégeknél általános a munkaerőhiány. Nemcsak megfelelő képesítésű szakembereket, de betanított munkásokat is egyre nehezebben találnak.
A válság utáni fellendülés jeleként értelmezhető az is, hogy teljes kapacitással üzemel a Batta-Intech Vállalkozói és Szolgáltatási Központ. Míg a pénzügyi-gazdasági krízis éveiben inkább csak az irodákra volt bérlői érdeklődés, most éppen fordított a helyzet: a kiadó műhelyek kelendőbbek. Olyannyira, hogy a meglévőknek a duplájára is akadna bérlő.

Százhalombattai Hírtükör 22. száma (2016. november 03.)

© SZÁKOM Kft. 2013 | Impresszum